Přirozeně léčivá strava

Jaká je přínosná strava?

Skutečně přínosná strava nepoškozuje vaše trávicí orgány, je pro vás nealergizující, udržitelná, plnohodnotně vyživující, vstřebatelná bez zbytečných antinutrientů, pestře vyvážená, měkoučká, zahřívající, zasycující a chuťově uspokojující.

Měla by být založená na skutečných průmyslově neupravovaných prvopotravinách, které zmiňované požadavky splňují, a nevedou k nevhodným stravovacím návykům, které by mohly působit vychylovaní, iritování, obtížnou tvrdost, závislost, a přesto vracející se nespokojenost.

Vhodná strava není pro každého úplně stejná, protože každý máme aktuálně jiné tělesné proporce, energetické a nutriční potřeby, schopnosti trávení, nedostatky a zdravotní kondici.

Dobrá strava nepodporuje metabolická onemocnění jako jsou mnohé formy diabetu, poškozování střev, jater, slinivky břišní, močových cest, plic, zahlenění a množení patogenních mikroorganizmů v oxidativním prostředí, poškozovaných tkáních a vrstvě hlenu.

Vyvarujte se koncentrátů, aditiv, antinutrientů

Potíže může dělat zejména:

  • Častější příjem fruktózy, konzumace koncentrovanější fruktózy, laktózy, lepku, mléčných bílkovin, alkoholu a alkoholových kvasných cukrů (sorbitol aj.), koncentrovaných škrobů,
  • koncentrovaných olejů a jiných vysoce koncentrovaných tuků,
  • koncentrovanější soli, kuchyňské soli, také konzervačních rychlosolí a látek na bázi koncentrovaných solí - dusitanů, sorbanů, glutamátů apd.,
  • siřičitanů, koncentrované síry, octů,
  • zahušťovadel, barviv, pesticidů,
  • neodbouraných antinutrientů,
  • poškozených oxidovaných tuků a bílkovin - nečerstvých potravin,
  • konzumace chemických meziproduktů rozkladných a kvasných procesů.

Obecně zatěžují potraviny koncentrované, s toxickým chemickým působením, kontaminované těžkými kovy a toxiny (některé toxiny se i přirozeně vyskytují v různých druzích rostlin a ořechů), zahleňující strava, strava narušující pozvolné působení trávicích šťáv a enzymů a případně působící žaludeční reflux kyselin s nevhodnými koncentráty.

Taková aditiva a koncentráty jsou všude možně k nalezení ve vysoce zpracovaných potravinách. Nejvíce v pečivu, výrobcích s obilovinami a moukami, mléčných výrobcích, sladkostech a jako aditiva v léčivech a doplňcích stravy.

Tělo často není schopné se s koncentráty v průběhu trávení dobře vyrovnat, ani ustát bez následků výkyvy glykémie, krevního tlaku a distribuce vody z takových koncentrátů. Naopak mu velmi svědčí pozvolný přísun dobře zpracovatelných živin v přirozených kombinacích, aby se nevychýlily hladiny jiných také potřebných živin, které se pak odčerpávají z těla pryč. A to je kolikrát ještě větší problém.

Zaměřte se na skutečné potraviny

  • Dostatečný pozvolný příjem stopových minerálů (ne o velkých dávkách jen pár konkrétních minerálů; především na dostatek Mg, K, Na) - získáte je ze skutečných kvalitních potravin, když nebudete konzumovat koncentrovaná aditiva, která je odčerpávají.
  • Na hydrataci, hydratující plodovou zeleninu v nenadýmavých množstvích,
  • čerstvé tmavě zelené měkké bylinky/měkkou listovou zeleninu,
  • nesolené vývary z kostí (zdroj vápníku), masa a ryb,
  • pravidelný a zasycující, ne přehnaně velký příjem čerstvých doměkka upravených nesolených bílkovin (nejlépe i těch nejkvalitnějších dobře stravitelných živočišných bílkovin a orgánového masa) - všech esenciálních aminokyselin,
  • zdroje čerstvých zdravých tuků - tepelně nepoškozených nenasycených mastných kyselin (čerstvé tučné ryby jako je losos, pstruh, treska nebo sardinky a jiné drobné ryby bez přídavků soli, mouky aj. sacharidů; drobně vývary z mořských řas a vodou změkčené řasy, olivy bez konzervantů, soli aj. aditiv; občas chia, lněná a další dlouze namáčená změkčená semínka v malé míře).
  • Občas si dopřejte drobné bobulovité lokální sezónní ovoce - zejména borůvky a další lesní plody.
  • Stravu pak už jen pro dobrou pasáž stolice a prebiotický efekt přiměřeně doplňte polysacharidy - nerozpustnou a jen v menší míře i nadýmavější rozpustnou vlákninou (přísunem dobře povařené vláknité zeleniny - mrkve, čínského zelí apd.; trochy brambor, dýně, tykve a jiné škrobnaté zeleniny -  sacharidů a rozpustné vlákniny; jen trošky dobře povařené brukvovité zeleniny, a volitelně jen malého množství dlouze namáčených luštěnin a dlouze namáčených celozrnných obilovin v základní podobě, slitých a dobře doměkka povařených).

Uvolněte své trávení

Podle pravidelnosti stolice můžete vlákniny přidat více pro častější vyprazdňování, nebo ubrat při střevním diskomfortu - nadýmání (uberte zejména zdroje rozpustné vlákniny). Pravidelná stolice uvolní nejen vaše tělo, ale i celkový pocit pohody.

Množstvím bílkovin a zdravých tuků můžete řídit uspokojující pocit nasycení a dochucení. Dobrý pocit nasycení je vychylovaný koncentrovanými cukry, solí a octy.

Povařená mrkev, borůvky, petrželka, trochu nesoleného sádla

Ne zas tak dobrá volba

Obiloviny a luštěniny jezte i pravidelně, ale jen opravdu malá množství, jen vlastní přípravy s delším namáčením a doměkka povařené (třeba až na kaši). Pečivo a zpracované mléčné výrobky nejezte raději vůbec - podívejte se na složení a uvědomte si kromě častých, uměle přidávaných koncentrovaných aditiv také obsah laktózy, oligosacharidů, fruktózy, fruktanů aj. obtížně zpracovatelných koncentrovaných cukrů, škrobů a solí; lepku, kyseliny fytové, lektinů, glyfosátů, prolaminů a dalších antinutrientů.

Důkladná úprava stravy s antinutrienty je velmi důležitá. Dlouhé namáčení a slévání obilovin a luštěnin je více než potřeba. Můžete ho sice uspěchat, nebo zkrátit jen na běžně uváděné (spíše minimální) doby na obalech, ale obtížné odbourávání antinutrientů a nedostatečné vstřebávání ve vašem těle pak už neošálíte. Tvrdost a chlad produkuje poškozování a bolest.

Zabývejte se tím, co VY chcete jíst

Nehledejte tam, kde nic dobrého pro vás (a většinu lidí) není, stravu, která se k vám nebude chovat hezky, ale řadu možností a způsobů úprav potravin, které vám budou skutečně dělat dobře a dobře doplní vaše nedostatkové živiny. Tím je potřeba naplnit svou kuchyni a spokojené bříško.

Zde uvedená strava vychází z přirozeného výběru, jaký nám nabízí sama příroda, a protokolů pro léčbu trávicích potíží, alergií, cév, nervů, ledvin, anémie a autoimunit. Takovou stravou také dobře udržíte co nejmenší kolísání hladiny krevního cukru a krevního tlaku, kolísání hydratace a dehydratace se zadržováním vody a otoky. Zajistíte si také úplnou výživu i úlevnou a posilující regeneraci během spánku bez rušivých metabolických vlivů.

Jaká strava se vám postupem času nejvíce osvědčuje? Chtěli byste se dozvědět více o tom, na co si dát ve stravě konkrétně pozor a co je skutečně prospěšné? Podělte se se svými nápady v komentářích a užívejte si v plné síle vysněného zdraví.

Komentáře (1)

14.10.2023, 18:13
Radek B. napsal(a):
Viděli jste i v nějakém klasickém supermarketu olivy bez přidané kyseliny citronové, soli a octa? Takové asi nejsou?

Napsat komentář

Povinné údaje jsou označeny *. Emailová adresa nebude zveřejněna. Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana údajů. Komentáře s odkazy jsou před zveřejněním schvalovány.

Radek Beran
Radek Beran

Pomohu Vám zaléčit chronické potíže a dosáhnout kvalitní regenerace skvělými spánkovými návyky. Pomocí klíčových návyků pro vaše zdraví získáte novou energii do života. Napsal jsem pro Vás zdarma e-book Klíčová opatření pro regenerující spánek. Přečtěte si můj příběh.