Spánkové improvizace: Záchrana spánku na dovolené

Možná se vám už stalo, že jste přijeli na místo své vytoužené dovolené a vše vypadalo dobře až do doby, než jste začali padat vyčerpáním a rozmrzelostí po první bezesné noci v mizerných podmínkách.

Nejvíce vám může pohnout žlučí, a zejména krkem, zcela nevyhovující polštář, otrávit vás může slabý přívod vzduchu, nesnesitelné teplotní podmínky a neustálý hluk nebo ostré světlo linoucí se z oken. Nakonec dojdete k paradoxnímu závěru, že je třeba si svou zaslouženou dovolenou nějak přetrpět nebo s vyčerpáním sil prohýřit, než se zase vrátíte domů. Možná si ale na dovolené chcete i odpočinout.

Pokud jste se bez přípravy vydali do nečekaně obtížných polních podmínek, nezbyde než vyzkoušet trochu kreativní spánkové improvizace.

Vlastní polštář na několik způsobů

Nemusíte se nechat terorizovat nepřizpůsobitelným polštářem, který vám láme krk. Pod hlavu si můžete naskládat několik záhybů deky, na které se vám bude spát o poznání na lépe. V parném létě se můžete přikrýt jen přehozem přes postel, samotným povlečením, nebo jinou peřinou, pokud ji máte k dispozici.

Deka místo polštáře, přehoz místo deky

Pokud neseženete namísto nepohodlného polštáře ani deku navíc, nakonec můžete dojít k závěru, že vám lepší službu udělá i několik měkkých ručníků nebo ještě měkčích kusů oblečení naskládaných pod hlavou.

Ti nejzkušenější a nejzhýčkanější si mohou na dovolenou přivézt vlastní skladný polštářek. Vyhovující polštář je tím nejlepším základem dobrého spánku.

Malý polštářek na cesty

Ideální polštář je ani ne úplně nízký, ani ne moc vysoký pro dobré poležení na zádech, s možností se rozumně dospat i na boku. Hlava a krk by měly být od ramen výše stejnoměrně vypodložené po celé své délce, aby krční páteř zůstala v rovině se zbytkem páteře. Polštář nemusí být od krku nahoru příliš dlouhý. Šířka by měla být alespoň dostačujících 60 cm, pokud se chcete ze zad bezproblémově překulit i na bok a nebýt hlavou fixování jen na jednom místě. Střední péřový polštář nebo polštář z provzdušněné měkké paměťové pěny vám udělá vynikající službu nejen na dovolené.

Vylepšená matrace

Dodatečné přikrývky se mohou stát vaším univerzálním zachráncem i v případě, že vás trápí extrémně měkká nebo tvrdá matrace. Dvě nebo tři přikrývky položené na zemi mohou přinejhorším vybudovat lepší poležení. Však se japonské ležení na futonech od toho zase příliš neliší, i když nějaká základní podkladová rohož na zemi by se také hodila.

Přikrývka může posloužit také jako dodatečná měkčí svrchní matrace. Jádro matrace by mělo být sice dostatečně tvrdé, schopné unést tíži těla, ale její svršek by měl nabízet pohodlné úlevné spočinutí bez otlaků.

Volný dech a klidný spánek

Vždy je nejlepší upřednostnit vydatný přívod vzduchu z otevřených oken, i na úkor hluku, se kterým vám pomohou se vypořádat pohodlné špunty do uší, nebo více experimentální vynálezy jako hluchátka nebo sluchátka s maskujícím šumem. Spánek při větrání a nižší teplotě výrazně zlepší kvalitu spánku.

Okna zastiňte vším, co je k dispozici, a zbytek světla odstiňte skladnou maskou na spaní z příjemného materiálu. Intenzivně svítící elektrické přístroje vypojte, nebo jejich diody přelepte fotografickou červenou fólií, která jiné rušivé barvy pohltí. Zejména intenzivní modré světlo narušuje tvorbu nočního hormonu melatoninu a kvalitní nerušený spánek.

Také vás na cestách překvapily nečekaně pekelné podmínky pro spaní a museli jste se s nimi dočasně vypořádat po svém? Klidně se podělte o vaše vlastní kreativní řešení.

Napsat komentář

Povinné údaje jsou označeny *. Emailová adresa nebude zveřejněna. Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.

Radek Beran
Radek Beran

Pomohu Vám vytvořit si klíčové návyky pro pevné zdraví a spokojený život. Zbavit se pomocí nich bolestí a chronických potíží, posílit odolnost a samoopravné schopnosti těla a získat novou energii do života. Napsal jsem pro Vás zdarma e-book Klíčová opatření pro regenerující spánek. Přečtěte si můj příběh.