Vyperte si polštář a peřinu a dopřejte si zdravé spaní

Nastává čas jara a kromě síly, která se po zimě probouzí ve vašem těle, je vhodné nezapomenout ani na lůžkoviny, se kterými trávíte v noci tolik času, a probudit v nich novou svěžest.

Každou noc vypotíme zhruba 0,3 litru, a naše pokožka se zbaví mnoha odumřelých šupinek. Roztoči, bakterie a drobné plísně se díky tomu mohou úspěšně množit a způsobovat podráždění a alergické reakce, alergickou rýmu, zahlenění, škrábání v krku nebo zarudnutí očí. Hygiena v rozumné míře je prostě důležitá, abyste se měli i nadále fajn.

Polštáře a přikrývky je vhodné pravidelně naklepávat, provzdušňovat a větrat. Teplé a vlhké počasí na to ale vhodné není. Množí se při něm roztoči.

Povlečení a prostěradlo je vhodné měnit každé 2 týdny, nejdéle určitě 1 x za měsíc. Polštář (sypek s jeho obsahem) a peřinu můžeme vyprat alespoň 2 x do roka. Neměli bychom je prát častěji než 4 x do roka, aby se výplň nepoškozovala.

Praní péřových lůžkovin

Sypek polštáře nebo přikrývku včetně péřové výplně, nebo třeba péřovou bundu, můžete vyprat v dostatečně velké pračce v šetrném programu pro praní jemného prádla na 30 °C.

Před praním můžete na lůžkoviny nanést ještě sprej proti roztočům a nechat jej pár hodin působit.

Do pračky přidejte speciální prací prostředek na peří, který nevymývá přirozenou mastnotu, ochranný film, z peří a napomáhá tomu, aby se peří nelámalo a neztrácelo svou životnost - pružnost a tepelně izolační vlastnosti.

Na praní můžete použít např. následující prací prostředky na peří, bez použití bělidel a chlóru:

Peří je potom třeba důkladně vysušit. Nemělo by se sušit na přímém slunci. Peří by mohlo při vyšší teplotě a vlhkosti zatuchnout. Vhodné je sušení ve stínu, na větru.

Můžete použít sušičku na nízkou teplotu. Přidejte do ní pár tenisových míčků, aby se polštář či deka zároveň rovnoměrně naklepala. Sušičky obvykle mívají i šetrný program na peří.

Péřové lůžkoviny se speciálně ošetřeným nebo vybraným peřím, obvykle označované jako "pratelné", lze vyprat na 40 - 60 °C v šetrném programu. Je do nich vybíráno peří, které dobře snáší a odpuzuje vodu. Následně je lze usušit i v sušičce rovněž při cca 60 °C. Nežehlit, pouze naklepávat.

Profesionální čistírny peří

Čistírny vám peří vyčistí a ošetří šetrnými postupy. Používají se prostorné pračky a čištění horkou párou.

Lůžkoviny si můžete nechat jen vyčistit, nebo peří nechat ze sypku vypárat, vyčistit a nechat zašít do sypku nového (a vybrat si jeho barvu nebo vzor), případně můžete poprosit o doplnění nebo ubrání peří.

Čištění vlny

Polštáře a přikrývky s náplní z ovčí vlny, která obsahuje lanolin, se udržují velmi snadno. Vlna velmi dobře reguluje teplotu, v zimě vám nebude příliš zima a v létě horko. Neperou se, pouze se naklepávají a provětrávají na vzduchu. Ideálně na vlhkém vzduchu, ze kterého vlákna přijmou vlhkost a nečistoty vypudí lanolin na povrch. Přesto mají výborné hygienické vlastnosti a nedrží se v nich moc roztoči.

Pokud potřebujete vyčistit nějakou skvrnu, lze je šetrně proprat v přírodním jádrovém mýdlu nebo gelu z mýdlových ořechů a nechat pozvolna vyschnout na vzduchu.

Praní lůžkovin z umělých vláken

Polštáře a deky z umělých materiálů jsou snadno a běžně pratelné dle informací na štítku, což je jejich hlavní výhodou. Použít můžeme obvykle teplotu 60 °C a šetrný prací prostředek na jemné prádlo.

Při příliš častém praní hrozí u některých materiálů potrhání a vznik neforemných shluků. Volte opět šetrný prací program, jen krátké ždímání.

Umělá vlákna můžete sušit i na slunci, nebo na šetrnější teplotu v sušičce.

Praní paměťové pěny

Polštáře z paměťové pěny by se měly prát pouze v ruce, s šetrným pracím prostředkem, který nakonec důkladně vymyjte velkým množstvím vody. Nesušte v sušičce, ale např. na slunci, na větru. Paměťovou pěnu důkladně vyždímejte, případně odsajte přebytečnou vlhkost, abyste sušení urychlili.

Užívejte si spokojenější spánek

A je to... lůžkoviny jsou znovu svěží. Pokud chcete obnovit ještě více kvalitu spánku, zkuste po zimě trochu pročistit i své tělo.

Nemusíte při tom vůbec trpět hlady: Zařaďte do jídla více listové zeleniny, vitamínů B, C a minerálů, které zlepší vnitřní fungování a odolnost vašeho těla: Hořčík, draslík (obojí též v zelené zelenině), sodík (pokud nemáte vysoký krevní tlak) a vápník. A vyždímejte co nejvíce z přicházejícího sluníčka.

Napsat komentář

Povinné údaje jsou označeny *. Emailová adresa nebude zveřejněna. Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.

Radek Beran
Radek Beran

Pomohu Vám vytvořit si klíčové návyky pro pevné zdraví a spokojený život. Zbavit se pomocí nich bolestí a chronických potíží, posílit odolnost a samoopravné schopnosti těla a získat novou energii do života. Napsal jsem pro Vás zdarma e-book Klíčová opatření pro regenerující spánek. Přečtěte si můj příběh.